M55342E12B150BRTS
Mfr.Part #
M55342E12B150BRTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Composition :
Thin Film
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Base Product Number :
M55342
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Features :
Military, Non-Inductive
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
150 kOhms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Datasheets
M55342E12B150BRTS
Vishay M55342E12B150BRTS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 150 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 150°C