M55342E12B150ARWS
Mfr.Part #
M55342E12B150ARWS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Failure Rate :
R (0.01%)
Thickness :
254μm
Length :
1.6256mm
Radiation Hardening :
No
Width :
812.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Resistance :
150Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
M55342E12B150ARWS
Vishay M55342E12B150ARWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 150Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C