M55342E12B150ARWI
Mfr.Part #
M55342E12B150ARWI
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
100mW
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
150Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Military, Non-Inductive
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
WAFFLE PACK
Failure Rate :
R (0.01%)
Height :
838.2μm
Additional Feature :
NON-INDUCTIIVE, LASER TRIMMABLE
Datasheets
M55342E12B150ARWI
Vishay M55342E12B150ARWI
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 150Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C