M55342E12B150ARBS
Mfr.Part #
M55342E12B150ARBS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
838.2μm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
812.8μm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6256mm
Resistance :
150Ohms
Datasheets
M55342E12B150ARBS
Vishay M55342E12B150ARBS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 150Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C