M55342E09B499BRWS
Mfr.Part #
M55342E09B499BRWS
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
499kOhms
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Packaging :
Tray
Length :
6.5786mm
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Width :
3.1496mm
Size / Dimension :
0.259Lx0.124W 6.58mmx3.15mm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM2512
Thickness :
381μm
2
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
M55342E09B499BRWS
Vishay M55342E09B499BRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM2512 Series, Thin Film, 499kOhms, 1W, ±0.1%, -55°C~150°C