M55342E09B499ARWS
Mfr.Part #
M55342E09B499ARWS
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.259Lx0.124W 6.58mmx3.15mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM2512
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packing Method :
WAFFLE PACK
Resistance :
499Ohm
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Failure Rate :
R (0.01%)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C