M55342E06B649ARTS
Mfr.Part #
M55342E06B649ARTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 649 OHM 0.1% 0.15W 0705
Resistance :
649 Ohms
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Product Status :
Active
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Features :
Military, Non-Inductive
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Power (Watts) :
0.15W
Base Product Number :
M55342
Datasheets
M55342E06B649ARTS
Vishay M55342E06B649ARTS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 649 Ohms, 0.15W, ±0.1%, -55°C ~ 150°C