M55342E04B383BRWS
Mfr.Part #
M55342E04B383BRWS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 383K OHM 0.1% 0.15W 1505
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
Nonstandard
Surface Mount :
yes
Packing Method :
WAFFLE PACK
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
150mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
2
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tray
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
R (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Resistance :
383kOhm
Power (Watts) :
0.15W
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
M55342E04B383BRWS
Vishay M55342E04B383BRWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 383kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C