M55342E02B226DRWI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342E02B226DRWI
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 226 OHM 1% 1/8W 0505
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Height :
838.2μm
Packing Method :
WAFFLE PACK
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0505
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
40V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tray
Failure Rate :
R (0.01%)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
226Ohm
Feature :
Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
M55342E02B226DRWI
Vishay M55342E02B226DRWI
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0505 Series, Thin Film, 226Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~150°C