M52-040023V2545
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M52-040023V2545
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 25POS 1.27MM
Stock
190
In Stock :
190
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating :
1A
Contact Material :
Brass
Mounting Option 1 :
LOCKING
Package / Case :
SIL
Body Breadth :
0.098 inch
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Style :
Board to Board
IEC Conformance :
No
Insulation Resistance :
5GOhm
Additional Feature :
RoHS Compliant
Rated Current (Signal) :
1A
Mixed Contacts :
No
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Positions :
25
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Resistance :
20mOhm
Connector Type :
Header
Durability :
300 Cycles
Housing Material :
Nylon
Stack Height (Mating) :
7.10mm 8.50mm 11.00mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Filter Feature :
MIL Conformance :
Depth :
2.5mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
HTS Code :
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
500V
Number Of PCB Rows :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Male Pin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
31.75mm
Published :
2012
Pbfree Code :
yes
Contact Shape :
Square
Max Current Rating :
1A
Lead Pitch :
1.27mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Series :
Archer M52
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Conductors :
ONE
Orientation :
Straight
Contact Gender :
Male
Overall Contact Length :
0.346 8.80mm
Voltage - Rated AC :
150V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Shrouding :
Unshrouded
Datasheets
M52-040023V2545
Harwin M52-040023V2545
Archer M52 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 25-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height