M300-FV10345F2
Mfr.Part #
M300-FV10345F2
Description
CONN RCPT 3MM PCB GOLD 3POS
Stock
53
In Stock :
53
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Product Status :
Active
Insulation Height :
0.256 (6.50mm)
Current Rating (Amps) :
10A
Package :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
Pitch - Mating :
0.118 (3.00mm)
Insulation Color :
Green
Number of Positions Loaded :
All
Applications :
Automotive, General Purpose, Telecommunications
RoHS :
Details
Contact Type :
Female Socket, Power
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Features :
Jackscrews, Polarizing Key
Current Rating :
10 A
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Post :
0.126 (3.20mm)
Row Spacing - Mating :
Mated Stacking Heights :
8.9mm
Contact Shape :
Circular
Voltage Rating :
600 V
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Pitch :
3 mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
M300
Ingress Protection :
Mounting Angle :
Vertical
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
3 Position
Housing Material :
Polyamide (PA)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
3.94µin (0.100µm)
Termination :
Solder
Contact Gender :
Socket (Female)
Termination Style :
Solder Pin
Fastening Type :
Screw Lock
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish - Post :
Mounting Style :
Through Hole
Number of Rows :
1 Row
Insulation Resistance :
100 MOhms
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Housing Color :
Green
Datasheets
M300-FV10345F2
Harwin M300-FV10345F2
M300 Series Receptacle Solder 3 Position Positions Pitch: 3 mm -65°C ~ 175°C Through Hole