M300-2250396F2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M300-2250396F2
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT HSG 3POS 3.00MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
No
Body Breadth :
0.209 inch
Shell Material :
GLASS FILLED POLYETHYLENE
Number of Rows :
1
Reference Standard :
UL
IEC Conformance :
Number of Positions :
3
Connector Type :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Potting Wall
Pitch :
0.118 3.00mm
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Series :
M300
Contact Resistance :
6mOhm
Mount :
Free Hanging
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Female Socket
Body Depth :
0.478 inch
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Material :
Glass Filled Polyamide
Total Number of Contacts :
3
Color :
Green
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
DIN Conformance :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Fastening Type :
Screw Lock
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Datasheets
M300-2250396F2
Harwin M300-2250396F2
1 Rows Receptacle Bulk Green 3 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M300