M2S025TS-1FGG484I
Mfr.Part #
M2S025TS-1FGG484I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
484-BGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 484FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
System On Chip (SoC)
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
484-FPBGA (23x23)
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
166MHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RAM Size :
64KB
Number of I/O :
267
Architecture :
MCU, FPGA
Published :
Operating Supply Voltage :
1.2V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Primary Attributes :
FPGA - 25K Logic Modules
Package / Case :
484-BGA
Packaging :
Tray
Speed Grade :
1
Frequency :
166MHz
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Series :
SmartFusion®2
Flash Size :
256KB
Peripherals :
DDR, PCIe, SERDES
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Part Number :
M2S025TS
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Core Architecture :
ARM
Number of Pins :
484
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
M2S025TS-1FGG484I
Microchip Technology M2S025TS-1FGG484I
-40°C~100°C TJ 484 Pin M2S025TS System On Chip SmartFusion®2 Series 267 I/O
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
A ARM® Cortex®-M3 core processor(s) is built into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 484-BGA package.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the SmartFusion®2 series.The average operating temps for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 25K Logic Modules.Housed in the state-of-art Tray package.267 I/Os in total are included in this SoC part.It has a 256KB flash.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching M2S025TS.The wireless SoC works at a frequency of 166MHz.The SoC meaning is based on the core architecture of ARM.This is the 484-pin version of the computer SoC.-40°C is just enough for the SoC computing to start up.100°C is the designing maximum operating temperature of this SoC system on chip.