M2S025-1VFG400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M2S025-1VFG400
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
400-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 400VFBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supplier Device Package :
400-VFBGA (17x17)
Base Part Number :
M2S025
RAM Size :
64KB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Published :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of I/O :
207
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Speed :
166MHz
Primary Attributes :
FPGA - 25K Logic Modules
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
166MHz
Min Operating Temperature :
0°C
Flash Size :
256KB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Series :
SmartFusion®2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Pins :
400
Architecture :
MCU, FPGA
Package / Case :
400-LFBGA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Core Architecture :
ARM
Peripherals :
DDR, PCIe, SERDES
Packaging :
Tray
Datasheets
M2S025-1VFG400
Microchip Technology M2S025-1VFG400
0°C~85°C TJ 400 Pin M2S025 System On Chip SmartFusion®2 Series 207 I/O
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
There are ARM® Cortex®-M3 core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 400-LFBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The SmartFusion®2 series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 25K Logic Modules.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 207 I/Os.The flash is set to 256KB.By searching M2S025, you can find system on chips with similar specs and purposes.There is 166MHz frequency associated with the wireless SoC.It uses ARM as its core architecture.400 pins are present on this computer SoC.It is just enough to start the SoC computing at 0°C.As designed, this SoC system on chip can operate at a maximum temperature of 85°C.