M2S010T-VFG400
Mfr.Part #
M2S010T-VFG400
Package / Case
400-LFBGA
Description
IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 400VFBGA
System On Chip (SoC)
Memory Size :
256KB
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Logic Elements/Cells :
Frequency :
166MHz
Number of Pins :
400
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Number of Logic Blocks (LABs) :
Max Frequency :
400MHz
Base Part Number :
M2S010T
ARM® Cortex®-M3
Operating Supply Voltage :
1.2V
Supplier Device Package :
400-VFBGA (17x17)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
166MHz
Number of I/O :
195
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Series :
SmartFusion®2
Data Rate :
667 Mbps
Min Operating Temperature :
0°C
Package / Case :
400-LFBGA
Datasheets
M2S010T-VFG400
Microchip Technology M2S010T-VFG400
0°C~85°C TJ 400 Pin M2S010T System On Chip SmartFusion®2 Series 195 I/O
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM® Cortex®-M3, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 400-LFBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the SmartFusion®2 series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 10K Logic Modules together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 195 I/Os.As for its flash size, it is 256KB.By searching M2S010T, you will find system on chips with similar specs and purposes.A wireless SoC that operates at a frequency of 166MHz is what the wireless SoC does.This SoC meaning utilizes a core architecture of ARM as its foundation.In this computer SoC, there are 400 pins.It just takes 0°C for the SoC computing to start up, and that is all it needs.There is a design maximum operating temperature 85°C specified for this SoC system on chip.