M2S010-1VF400I
Mfr.Part #
M2S010-1VF400I
Package / Case
400-LFBGA
Description
IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 400VFBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Max Operating Temperature :
100°C
Frequency :
166MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
166MHz
Number of I/O :
195
Factory Lead Time :
8 Weeks
Base Part Number :
M2S010
Package / Case :
400-LFBGA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Pins :
400
Supplier Device Package :
400-VFBGA (17x17)
Datasheets
M2S010-1VF400I
Microchip Technology M2S010-1VF400I
-40°C~100°C TJ 400 Pin M2S010 System On Chip SmartFusion®2 Series 195 I/O
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
On this SoC, there is ARM® Cortex®-M3 core processor.Assigned with the package 400-LFBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the SmartFusion®2 series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 10K Logic Modules.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 195 I/Os.There is a flash of 256KB on it.M2S010 will give you system on chips with similar specifications and purposes.It operates at a frequency of 166MHz.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.The computer SoC has 400 pins.Just -40°C will start the SoC computing.In this SoC system on chip, 100°C represents its maximum operating temperature.