M2S010-1VF400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M2S010-1VF400
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
400-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 400VFBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
System On Chip (SoC)
Supplier Device Package :
400-VFBGA (17x17)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peripherals :
DDR, PCIe, SERDES
Package / Case :
400-LFBGA
Flash Size :
256KB
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RAM Size :
64KB
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Primary Attributes :
FPGA - 10K Logic Modules
Number of Pins :
400
Max Operating Temperature :
85°C
Architecture :
MCU, FPGA
Speed :
166MHz
Min Operating Temperature :
0°C
Series :
SmartFusion®2
Frequency :
166MHz
Published :
Packaging :
Tray
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Core Architecture :
ARM
Base Part Number :
M2S010
Number of I/O :
195
Datasheets
M2S010-1VF400
Microchip Technology M2S010-1VF400
0°C~85°C TJ 400 Pin M2S010 System On Chip SmartFusion®2 Series 195 I/O
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
There are ARM® Cortex®-M3 core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 400-LFBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The SmartFusion®2 series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 10K Logic Modules.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 195 I/Os.The flash is set to 256KB.By searching M2S010, you can find system on chips with similar specs and purposes.There is 166MHz frequency associated with the wireless SoC.It uses ARM as its core architecture.400 pins are present on this computer SoC.It is just enough to start the SoC computing at 0°C.As designed, this SoC system on chip can operate at a maximum temperature of 85°C.