M2CT-90A1-24ER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M2CT-90A1-24ER
Manufacturer
Omron Automation
Description
INDICATOR ROUND RED PNL MNT
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Published :
Ratings :
DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current :
10mA
Operating Temperature (Max) :
55°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Shape :
Round
Operating Temperature (Min) :
-10°C
Voltage :
24V
ECCN Code :
EAR99
Lens Size :
11.80mm Dia
Type :
LED
Mount :
Panel
Sealing :
IP40
Series :
M2C
Panel Cutout Dimensions :
0.47 (11.94mm)
Switch Action :
Momentary
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Switch Function :
DPST
Body Height :
20mm
Lens Style :
Round with Flat Top
Lamp Color :
Red
Datasheets
M2CT-90A1-24ER
Introducing Omron Automation M2CT-90A1-24ER from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:24V, Type:LED, M2CT-90A1-24ER pinout, M2CT-90A1-24ER datasheet PDF, M2CT-90A1-24ER amp .Beyond Omron Automation M2CT-90A1-24ER ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.