M27W512-100K6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M27W512-100K6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
32-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC EPROM 512KBIT PARALLEL 32PLCC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Memory
Packaging :
Tube
Access Time :
100ns
Memory Size :
512Kb 64K x 8
Base Part Number :
M27W512
Terminal Pitch :
1.27mm
Width :
11.43mm
Memory Width :
8
Density :
512 kb
Organization :
64KX8
Number of Pins :
32
Terminal Finish :
Tin
Pin Count :
32
Height Seated (Max) :
3.556mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Supply Voltage :
3V
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Interface :
Parallel
Lead Free :
Lead Free
Memory Format :
EPROM
Package / Case :
32-LCC (J-Lead)
Mount :
Surface Mount
Output Characteristics :
3-STATE
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Terminal Position :
QUAD
Standby Current-Max :
0.000015A
Nominal Supply Current :
50mA
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
I/O Type :
COMMON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
13.97mm
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Datasheets
M27W512-100K6
Surface Mount 32 Pin Memory IC M27W512 512 kb kb 13.97mm mm 50mA mA
M27W512-100K6 Overview
A Non-Volatile-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Tube case as well. Embedded in the 32-LCC (J-Lead) case, memory ics is a single file. On the chip, there is an 512Kb 64K x 8 memory, which is the size of the chip's memory. There is a EPROM-format memory used in this device, which is the memory format used by mainstream devices. Featuring an extended operating temperature range of -40°C~85°C TA, this device allows it to be used in a variety of demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 2.7V~3.6V volts. The recommended mounting type for memory ics is Surface Mount. A total of 32 terminations have been planted on the chip. The comprehensive working procedure of this part involves 1 functions. In order to power this memory device, 3V will be necessary. Similar parts are frequently selected using the ic memory chip's base part number, M27W512. A 32-pin package containing this memory device is used to house this device. The memory device in question has 32 pins, thus indicating that it has 32 memory locations that can be accessed. There is a note indicating that this memory chip operates at an 3.3V volt supply voltage. The memory chip utilizes a straightforward, high-efficiency mounting method, Surface Mount mounting. There is a nominal supply current rating of 50mA for this memory component. As part of the design, the I/O port addresses are mapped into the memory using an COMMON-bit number.
M27W512-100K6 Features
Package / Case: 32-LCC (J-Lead)
32 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V