M27W201-80N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M27W201-80N6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EPROM 2MBIT PARALLEL 32TSOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Memory
Pin Count :
32
Number of Terminations :
32
Density :
2 Mb
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Pins :
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max :
0.015mA
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Memory Width :
8
I/O Type :
COMMON
Standby Current-Max :
0.000015A
Memory Interface :
Parallel
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Type :
Non-Volatile
Packaging :
Tray
Organization :
256KX8
Access Time :
80ns
Operating Supply Voltage :
3V
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18.4mm
Memory Size :
2Mb 256K x 8
Surface Mount :
yes
Memory Format :
EPROM
Width :
8mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
Base Part Number :
M27W201
Terminal Finish :
TIN LEAD
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
M27W201-80N6
Introducing Memory STMicroelectronics M27W201-80N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:32, Number of Pins:32, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Base Part Number:M27W201, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, M27W201-80N6 pinout, M27W201-80N6 datasheet PDF, M27W201-80N6 amp .Beyond Memory STMicroelectronics M27W201-80N6 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.