M22-2042005
Mfr.Part #
M22-2042005
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
Stock
81
In Stock :
81
Headers, Male Pins
Voltage - Rated DC :
250V
Housing Color :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Header, Cuttable
Current Rating :
1A
Body Breadth :
0.157 inch
Number of Positions :
40
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Durability :
300 Cycles
Mount :
Through Hole
Filter Feature :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Depth :
8.5mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
UL Flammability Code :
94V-0
Working Voltage :
250V
Fastening Type :
Push-Pull
Max Current Rating :
1A
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
2009
Contact Resistance :
20mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
13 Weeks
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Male Pin
Material :
Glass, Polyester
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL94 V-0
MIL Conformance :
Length :
40mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
DIN Conformance :
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Resistance :
10GOhm
Pbfree Code :
yes
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Rows :
2
Number of Contacts :
20
Gender :
Male
Termination :
Solder
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Style :
Board to Board
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
JESD-609 Code :
e4
Number Of PCB Rows :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Housing Material :
Nylon
Reference Standard :
UL
Additional Feature :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Lead Pitch :
2mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Datasheets
M22-2042005
Harwin M22-2042005
M22 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 40-Position Board to Board 0.157 4.00mm Height