M20-8891045R
Mfr.Part #
M20-8891045R
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Surface Mount, Right Angle
HTS Code :
Contact Resistance :
20mOhm
Tape and Reel (TR)
Body Breadth :
0.098 inch
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Total Number of Contacts :
10
Terminal Pitch :
2.54mm
Body Length or Diameter :
0.9 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Durability :
300 Cycles
Published :
Number of Positions :
10
Datasheets
M20-8891045R
Harwin M20-8891045R
M20 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled 10-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height