M20-8773642
Mfr.Part #
M20-8773642
Description
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
Packaging :
Tube
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Brass
Feature :
Pick and Place
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Published :
Total Number of Contacts :
36
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Body Breadth :
0.098 inch
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
36
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Resistance :
20mOhm
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Datasheets
M20-8773642
Harwin M20-8773642
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height