M20-8772846
Mfr.Part #
M20-8772846
Description
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Total Number of Contacts :
28
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Body Breadth :
0.098 inch
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Resistance :
20mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Number of Positions :
28
Lead Pitch :
2.54mm
Body Length or Diameter :
2.8 inch
Durability :
50 Cycles
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.100 2.54mm
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
HTS Code :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
M20-8772846
Harwin M20-8772846
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 28-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height