M20-7893446
Mfr.Part #
M20-7893446
Description
CONN RCPT 34POS 0.1 TIN PCB R/A
HTS Code :
All
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Number of Positions :
34
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Body Length or Diameter :
3.42 inch
Weight :
3.522003g
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Resistance :
20mOhm
Voltage - Rated :
1000V
4.8928 N
ECCN Code :
EAR99
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Datasheets
M20-7893446
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 34 Positions Female Socket