M20-7891742
Mfr.Part #
M20-7891742
Description
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD PCB R/A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Voltage - Rated :
1000V
Weight :
1.74599g
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Resistance :
20mOhm
Number of Rows :
1
Contact Finish - Post :
Number of Positions :
17
Contact Finish - Mating :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Plating :
Gold, Tin
Datasheets
M20-7891742
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 17 Positions Female Socket