M20-7891246
Mfr.Part #
M20-7891246
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 TIN PCB R/A
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Weight :
1.243013g
UL
Current Rating (Amps) :
3A
FEMALE
Radiation Hardening :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Voltage - Rated :
1000V
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Terminal Pitch :
2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Resistance :
20mOhm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
M20-7891246
Harwin M20-7891246
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 12 Positions Female Socket