M20-7891042
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-7891042
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Terminal Pitch :
2.54mm
Weight :
1.02699g
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Conductors :
ONE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Packaging :
Tube
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
1000V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Series :
M20
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Gold, Tin
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insertion Force-Max :
4.8928 N
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
Published :
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Depth :
8.1mm
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Length :
25.6mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Current Rating :
3A
DIN Conformance :
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Push-Pull
MIL Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
10
Package / Case :
SIL
Housing Material :
Nylon
Contact Resistance :
20mOhm
Datasheets
M20-7891042
Harwin M20-7891042
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 10 Positions Female Socket