M20-7880346
Mfr.Part #
M20-7880346
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN PCB R/A
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Housing Material :
Nylon
Lead Pitch :
2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Resistance :
1MOhm
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
PCB Contact Row Spacing :
7.874 mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
COMMERCIAL
Hole Diameter :
800 µm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
M20
Published :
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Durability :
300 Cycles
Current Rating :
3A
Style :
Board to Board or Cable
2
Contact Gender :
FEMALE
Push-Pull
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Resistance :
20mOhm
Number of Positions :
6
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Housing Color :
UL
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Connector Type :
Receptacle
Max Current Rating :
3A
Mixed Contacts :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Rated Current (Signal) :
3A
Depth :
8.1mm
Voltage - Rated :
1000V
Material :
Glass, Polyester
Filter Feature :
Length :
7.62mm
Datasheets
M20-7880346
Harwin M20-7880346
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 6 Positions Female Socket