M20-7861642
Mfr.Part #
M20-7861642
Description
CONN RECPT 2.54MM SMT 16POS
Terminal Pitch :
2.54mm
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Total Number of Contacts :
16
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Depth :
0.295 inch
Radiation Hardening :
Contact Resistance :
20mOhm
UL Flammability Code :
94V-0
Gender :
FEMALE
Published :
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
3A
UL94 V-0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
M20-7861642
Harwin M20-7861642
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 16 Positions Female Socket