M20-7861446
Mfr.Part #
M20-7861446
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 14POS 0.1 TIN SMD
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Contact Resistance :
20mOhm
DIN Conformance :
HTS Code :
yes
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-40°C~105°C
MIL Conformance :
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Total Number of Contacts :
14
STAGGERED
Package / Case :
SIL
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Body Depth :
0.295 inch
Datasheets
M20-7861446
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 14 Positions Female Socket