M20-7861146
Mfr.Part #
M20-7861146
Description
CONN RECPT 2.54MM SMT 11POS
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-40°C~105°C
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Board to Board
Body Depth :
0.295 inch
e3
HTS Code :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Terminal Pitch :
2.54mm
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
M20-7861146
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 11 Positions Female Socket