M20-7860646P
Mfr.Part #
M20-7860646P
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN SMD
Tin
Body Breadth :
0.098 inch
Withdrawl Force-Min :
.278 N
Contact Resistance :
20mOhm
Number of Positions :
6
Total Number of Contacts :
6
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Black
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Feature :
Pick and Place
Current Rating (Amps) :
3A
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.54mm
Body Depth :
0.28 inch
Datasheets
M20-7860646P
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 6 Positions Female Socket