M20-7860442P
Mfr.Part #
M20-7860442P
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD SMD
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Mixed Contacts :
No
Package / Case :
SIL
Feature :
Pick and Place
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
IEC Conformance :
Published :
Withdrawl Force-Min :
.278 N
EAR99
Contact Finish - Post :
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
2
Body Depth :
0.28 inch
Total Number of Contacts :
4
Number of Positions :
4
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Body Breadth :
0.098 inch