M20-7860242
Mfr.Part #
M20-7860242
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD SMD
Headers, Receptacles, Female Sockets
HTS Code :
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Length :
5.08mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Package / Case :
SIL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Housing Material :
Nylon
UL Flammability Code :
94V-0
Tube
Contact Finish - Post :
Tin
Applications :
GENERAL PURPOSE
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Number of Positions :
2
Mounting Option 1 :
LOCKING
Total Number of Contacts :
Push-Pull
Depth :
2.5mm
Rated Current (Signal) :
3A
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Contact Resistance :
20mOhm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
RoHS Compliant
yes
Gender :
FEMALE
Max Current Rating :
3A
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
M20-7860242
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 2 Positions Female Socket