M20-7831142
Mfr.Part #
M20-7831142
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
2
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish - Mating :
Gold
1 (Unlimited)
Rated Current (Signal) :
3A
Housing Material :
Nylon
Contact Resistance :
20mOhm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mount :
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Filter Feature :
No
Max Current Rating :
3A
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Contact Plating :
Gold, Tin
e3
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
22
Connector Type :
Receptacle
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Finish - Post :
Voltage - Rated :
1000V
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Depth :
5mm
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Breadth :
0.198 inch
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Orientation :
Straight
ONE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Shape :
Square
Length :
28.34mm
Datasheets
M20-7831142
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 22 Positions Female Socket