M20-7830342
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-7830342
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
Stock
817
In Stock :
817
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Board or Cable
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Finish - Post :
Tin
Series :
M20
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Rows :
2
Packaging :
Tube
Number of Conductors :
ONE
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Housing Material :
Nylon
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
No
Contact Plating :
Gold, Tin
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Contact Resistance :
20mOhm
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Radiation Hardening :
Max Voltage Rating (AC) :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
6
Published :
2012
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Length :
8.02mm
IEC Conformance :
Depth :
5mm
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Color :
Black
Max Current Rating :
3A
Contact Type :
Female Socket
Body Breadth :
0.198 inch
Voltage - Rated :
1000V
Datasheets
M20-7830342
Harwin M20-7830342
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 6 Positions Female Socket