M20-7823642
Mfr.Part #
M20-7823642
Description
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD PCB
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Depth :
2.5mm
300 Cycles
Orientation :
Straight
Number of Positions :
36
Contact Type :
Female Socket
Housing Material :
Polyamide
ONE
Rated Current (Signal) :
3A
Insulation Color :
Black
Max Current Rating :
3A
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Voltage - Rated :
1000V
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Terminal Pitch :
2.54mm
DIN Conformance :
Body Breadth :
0.098 inch
UL Flammability Code :
94V-0
1
Length :
91.84mm
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Plating :
Gold, Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Datasheets
M20-7823642
Harwin M20-7823642
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 36 Positions Female Socket