M20-7820646
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-7820646
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN PCB
Stock
484
In Stock :
484
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Durability :
300 Cycles
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Depth :
2.5mm
Reliability :
COMMERCIAL
Body Breadth :
0.098 inch
Contact Type :
Female Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
1000V
Connector Type :
Receptacle
Housing Material :
Nylon
Termination :
Solder
Contact Gender :
FEMALE
Series :
M20
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
2012
Packaging :
Tube
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mount :
Through Hole
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
Number of Positions :
6
Housing Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
1
Max Current Rating :
3A
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Contact Resistance :
20mOhm
Orientation :
Straight
Number of Positions Loaded :
All
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Shape :
Square
Package / Case :
SIL
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Rated Current (Signal) :
3A
Terminal Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
Reference Standard :
UL
Length :
15.64mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
M20-7820646
Harwin M20-7820646
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 6 Positions Female Socket