M20-1060100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-1060100
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT HSG 1POS CRIMP
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Housing Material :
Polyphenylene
Depth :
14mm
DIN Conformance :
No
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Note :
Contacts Not Included
Body/Shell Style :
PLUG
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
No
Additional Feature :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
1
Orientation :
Straight
Max Current Rating :
3A
Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Length :
2.54mm
Contact Resistance :
20mOhm
IEC Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Contact Termination :
Crimp
Rated Current (Signal) :
3A
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Insertion Force-Max :
4.8928 N
Contact Type :
Female Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
FEMALE
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle
Color :
Black
Published :
Number of Positions :
Series :
M20
Datasheets
M20-1060100
Harwin M20-1060100
1 Rows Receptacle Bulk Black 1 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M20 Polyphenylene
M20-1060100 Overview
M20-1060100 Features
M20 series
M20-1060100 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M20-1060100 Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM