M15KP60CAE3
Mfr.Part #
M15KP60CAE3
Description
TVS DIODE 60VWM 97.3VC DO204AR
Product Category :
Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Form :
Wire
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
154A
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Leakage Current :
10μA
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Clamping Voltage :
97.3V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Pure Matte Tin (Sn)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Breakdown Voltage :
66.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
15kW
Type :
Zener
Element Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
154A
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Polarity :
Bidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Reverse Standoff Voltage :
60V