M15KP110CAE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M15KP110CAE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 110V 5% 15000W BI
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Brand :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Type :
Zener
Supplier Device Package :
DO-204AR
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
178V
Package :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Base Product Number :
M15KP
Product Status :
Active
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
84A
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)