M15KP120CAE3
Mfr.Part #
M15KP120CAE3
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO204AR
Product Category :
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
78A
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Test Current :
5mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clamping Voltage :
193V
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Reverse Standoff Voltage :
120V
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
18 Weeks
GENERAL PURPOSE
Direction :
Bidirectional
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Zener
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
DO-204AR, Axial
Case Connection :
Isolated
Peak Pulse Power :
15kW