M15KP43CA/TR
Mfr.Part #
M15KP43CA/TR
Description
TVS 43V 5% 15000W BI
Product Category :
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Military, MIL-PRF-19500
Supplier Device Package :
DO-204AR
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number :
M15KP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
215A
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.7V
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Bidirectional Channels :
1
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V