M15KP240CA/TR
Mfr.Part #
M15KP240CA/TR
Description
TVS 240V 5% 15000W BI
Product Category :
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
388V
Supplier Device Package :
DO-204AR
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Capacitance @ Frequency :
Bidirectional Channels :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
240V
Brand :
Product Status :
Active
Microchip
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
No
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
M15KP
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
39A
Voltage - Breakdown (Min) :
267V