M15KP170CAE3/TR
Mfr.Part #
M15KP170CAE3/TR
Description
TVS 170V 5% 15000W BI
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Frequency :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
55A
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AR
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V