M12A-12PMMS-SF8B15
Mfr.Part #
M12A-12PMMS-SF8B15
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN PLUG ML 12P WIR LEAD 0.49'
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
ZINC ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Wire Leads
Orientation :
A
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
30VAC/DC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Shell Size - Insert :
M12-12
Factory Lead Time :
6 Weeks
Ingress Protection :
IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
12
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shielding :
Shielded
Series :
M
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
1.5A
Plug, Male Pins Zinc Alloy Panel Mount 12 Positions Wire Leads Gold Nickel Bulk A Threaded