M12A-03BFFA-SL8001
Mfr.Part #
M12A-03BFFA-SL8001
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN PLUG FMALE 3POS SOLDER CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.157 ~ 0.315 (4.00mm ~ 8.00mm)
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
ZINC ALLOY
Voltage - Rated :
250V
Color :
Black, Silver
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Material, Plating :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Series :
M
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
M12-3
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Datasheets
M12A-03BFFA-SL8001
Plug, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Nickel A Threaded