LXZ16VB272M12X30LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXZ16VB272M12X30LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.31A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Height :
30mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Diameter :
12mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Series :
LXZ
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
2700μF
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
2.31A
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Life (Hours) :
7000 hours
Voltage - Rated DC :
16V
Impedance :
25mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7325A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Datasheets
LXZ16VB272M12X30LL
United Chemi-Con LXZ16VB272M12X30LL
LXZ 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.31A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can