LXY63VB331M16X20LL
Mfr.Part #
LXY63VB331M16X20LL
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Ripple Current :
1.1A
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
8000 hours
Capacitance :
330µF
Through Hole
Published :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Diameter :
16mm
Height :
20mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Impedance :
85mOhm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Datasheets
LXY63VB331M16X20LL
LXY 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can